Biosphere + INTI

14. a 30. května 2019 od 19:30

Představení kombinující koncertní vystoupení norského ambientního hudebníka Geir Jenssena alias Biosphere a projekce z dílny Initi v prostoru pražského planetária je jedinečnou možností, jak prožít cestu napříč atmosférou a ponořit se do nekonečna.

Vstupné 250,- Kč

 

Supermasivní černé díry v galaxii M84 a v Mléčné dráze

7. května 2019 od 18 hodin

Historicky první snímek černé díry v galaxii M87 zaplavil tištěná média, televize i Internet. Kromě vzletných slov o jeho významu a nějakých údajů o vzdálenosti a hmotnosti pozorované černé díry jsme se však mnoho detailů nedozvěděli. Pojďme se proto podívat na obě supermasivní černé díry, M87* a Sgr A*, a na Event Horizon Telescope podrobněji. Dozvíme se co na snímku vlastně je, jak se k tomu došlo a k čemu nám to celé je. Přednáší Mgr. Michal Bursa, PhD.

Vstupné 90,- Kč

 

Byl Hubble splněným snem?

21. května 2019 od 18 hodin

Hubblův dalekohled je prvním a posledním optickým dalekohledem na oběžné dráze, který bezesporu posunul hranice observační astronomie. Jaká je historie tohoto unikátního přístroje? A splnil očekávání do něho vkládaná? Obnoví Američané servisní mise k přístroji? Jaké je pozadí unikátních snímků, které zaplavují titulní stránky médií? Hubblovy dalekohledy byly postaveny dva – víte, kde se nyní nachází jeho dvojče? Přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc.

Vstupné 120,- Kč

 

Kosmoschůzka v květnu

29. května 2019 od 17.30

Program:

  • Kosmonautické aktuality – Michal Polák
  • Novinky ve výzkumu gravitačních vln – Vítězslav Škorpík
  • Červení trpaslíci a jejich planety – Tomáš Petrásek

Změna programu vyhrazena.

Vstup zdarma

 

Náš akustický vesmír

9. května 2019 od 18 hodin

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, mohou být zvukové vlny. Vesmírné zvuky bývají v našich představách záhadné možná i trochu strašidelné. Vydávají však kosmická tělesa, jakou jsou hvězdy, planety či galaxie nějaké skutečné zvuky? A pokud ano, jak je můžeme uslyšet? Jsou tyto zvuky stejně tajemné jako vesmírné objekty, které je vydávají?

Přednáší Mgr. Jakub Rozehnal

Vstupné 90,- Kč

 

Večer pro zamilované

První máj, lásky čas

1. května 2019 od 19 hodin

Kromě boha Dia, jehož milenky se na oblohu snad ani nevejdou, nás tentokrát čeká příběh Mléčné dráhy a Hérakla – toto souhvězdí v květnu svítí vysoko nad hlavami milenců. I takový silák a bijec se uměl zamilovat. Svou největší lásku Déianeiru si však musel vybojovat. Co se stalo potom, o tom hvězdy mlčí. Nic nám ale nebrání si o Héraklově milostném dobrodružství pod májovou oblohou vyprávět. Večer v planetáriu vyvrcholí baletním představením: How many attempts left? Dancing under the stars. A protože láska je láska, večer nemůže vyvrcholit jinde než na Petříně, kde se vstupenkou z planetária je vstup na Štefánikovu hvězdárnu zdarma. Všichni na Petřín!

Vstupné 190,- Kč

 

Voyager

Příběh věčného poutníka

Premiéra 17. 5. od 19:30

Dechberoucí příběh jedné z nejdůležitějších vesmírných misí v lidské historii. V roce 1977 byly vyslány dvě kosmické sondy, aby prozkoumaly nejvzdálenější zákoutí sluneční soustavy: Jupiter,  Saturn, Uran a Neptun s jejich měsíci. Díky těmto sondám jsme si obohatili poznání vzdálených světů. V tuto chvíli, po více než čtyřech dekádách, jsou již v mezihvězdném prostoru a na zlatých deskách nesou poselství mimozemským civilizacím.

 

Pořad je vhodný pro: 8. tř ZŠ až 4. ročník SŠ
Projekční sál: digitální planetárium
Délka pořadu: 27 min + 20 min živě moderovaná část

Pořad je doplněn o živě komentovanou projekci oblohy (pouze v českém jazyce)

 Film je k dispozici v anglické verzi do sluchátek/školní skupiny pouze na objednání

Základní témata obsažená v pořadu:
• sluneční soustava (planety a jejich měsíce)
• meziplanetární sondy
• gravitační manévry, gravitační prak
• heliosféra

PRACOVNÍ LISTY (připravujeme)

Lucie (Polaris 2)

Premiéra 1. 6. 2019

V pokračování veleúšpěšné pohádky Polaris se medvěd Vladimír a tučňák James vydají rozluštit záhadu polární záře. Na cestě se seznámí s kolibříkem Luciou a společně podniknou vědeckou výpravu až na Měsíc, aby vyřešili další tajemství. Co jsou to padající hvězdy a co ukrývá tajuplná mayská pyramida?

Pořad je vhodný pro: MŠ až 6. tř ZŠ
Projekční sál: digitální planetárium
Délka pořadu: 31 min + 20 min živě moderovaná část

Pořad je doplněn o živě komentovanou projekci oblohy (pouze v českém jazyce)

 Film je k dispozici v anglické verzi do sluchátek/školní skupiny pouze na objednání

Základní témata obsažená v pořadu:
• polární záře
• meteorické roje
• dýchatelná atmosféra
• Mexiko, mayské pyramidy
• stav beztíže

PRACOVNÍ LISTY (připravujeme)

Maroldovo panoráma a planetárium pro školy

Od 1. dubna, kdy se otevírá Maroldovo panoráma, si budete moci zakoupit zvýhodněnou společnou vstupenku do planetária a na Maroldova panorámatu

za 90 Kč na žáka v rámci jednoho dne.

– Kupte společnou vstupenku v Planetáriu

– Zamluvte si termín na tel: 220 999 001

– Vyberte si pořad a užijte si promítání

– Přejděte Stromovkou do Maroldova panorámatu

– Prohlédněte si unikátní panoramatické dioráma

Maroldovo panoráma je 95 m široký panoramatický obraz Bitvy u Lipan, která se odehrála 30. května 1434 mezi kališnickými vojsky bratrstva a panskou jednotou. Seznámíte se např. s Prokopem Holým, Hynkem Ptáčkem nebo s Jiřím z Poděbrad, který byl později zvolen českým králem.

Maroldovo panoráma bude otevřeno každý den od 9 do 18 hodin. Více informací zde.

Malá ochutnávka:

´Oumuamua

První mezihvězdný asteroid

23. dubna 2019 od 18 hod

V říjnu 2017 se podařil objev, který můžeme právem zařadit mezi nejdůležitější astronomické události nedávné doby – byl objeven první asteroid, který nepochází z naší Sluneční soustavy, ale přilétl z mezihvězdného prostoru. Vznikl tedy s největší pravděpodobností u nějaké cizí, blízké hvězdy. Co o objektu víme i po jeho zmizení z dosahu astronomických přístrojů? Přednáší Mgr. Petr Scheirich, Ph.D.

Vstupné 90-, Kč